Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | ANTOLOGJI | Lulet dhe rrënojat

Lulet dhe rrënojat

Font size: Decrease font Enlarge font
image Vasile Baghiu

Vasile Baghiu ka lindur më 1965 në Borlesti, Neamt County. Ai është një poet, prozator dhe eseist. Ai është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Rumanisë dhe PEN Club Rumania. Një psikolog në fushën e jetesës, përvojat e tij kanë ndikuar me shkrimet e tij, veçanërisht kur ai ka punuar në një sanatorium tuberkulozi. Ai ka botuar shtatë vëllime me poezi dhe ka marrë disa Çmime. Është përkthyer në disa gjuhë, dhe disa nga poezitë që ai fillimisht ka shkruar në gjuhën angleze janë botuar në revista dhe antologji në Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Kanada dhe Zelanda e Re.

 

Lulet dhe rrënojat

Nga Vasile Baghiu

 

Sot, kur dielli po shkëlqen,

shpresoj ju duhet të dukeni të ndryshme

në mesin e të gjitha këtyre rrënojave ne kemi arritur

rastësisht, pasi kemi folur në një subjekt letrar.

Unë e kam kërkuar gjatë gjithë kohës së fundit për linjën,

për kufirin e pasigurt,

sidomos në pranverë

kur kemi gëzuar aq shumë lulëzimin

dhe përmbytjen e luleve.

Tani ndihem sikur nuk jam unë më,

dhe nuk më pëlqen kur vijnë pushimet,

momentet e heshtura,

kur ne qepallim sytë dhe nuk e themi një fjalë,

me zë të ulët grebisim në mbeturina me këshilla këpucësh.

Unë e kuptoj se si është e mundur për të thënë

se dikush është mendjemadh,

se ai është i preokupuar me trupin e tij, zemrën e tij,

duke qenë i interesuar

se si fytyra e tij do të duket në një të ardhme të largët.

Kjo mund të jetë diçka e ngjashme

në shenjën paralajmëruese që shohim në polet e energjisë elektrike,

në epruvetat me helm në një laborator,

ose në flamujt lundrues në filmat me piratë.

Sot, kur trishtimi është një sfond për heshtjen tonë,

unë mendoj se duhet të fillojë duke menduar më shumë

se çfarë duhet ndryshuar në atë që ne jemi të shqetësuar,

me atë që kthen lulet në elemente optimiste,

në mesin e të gjitha këtyre mureve të harruara të vjetra

që ka, ende, një histori të strukur, për të thënë.

Përktheu: Dr Fatmir Terziu

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1