Newsletter
Email:
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Home | ANTOLOGJI | Në margjinat e ditës

Në margjinat e ditës

Font size: Decrease font Enlarge font

Jose Ensch (Jeanne Marie Josèphe Ensch), ka lindur më 27 Tetor 1942 në Luksemburg-Gare, dhe vdiq më 4 shkurt 2008 në Luksemburg. Ajo  ishte një poete Luksemburgase. Pas shkollës së mesme në vitin 1961 në Luxembourg ajo ka studiuar gjermanisht, frëngjisht dhe latinisht në universitetet e Bonit, Nancy dhe Paris. Ajo ishte mësuese e gjuhës në Jeunes de Luksemburg (shkolla është tashmë shkolla e lartë që nga viti 1972 dhe quhet  Robert Schuman), ku ajo ka dhënë frëngjisht. Jose Ensch ishte anëtare e Schrëftstellerverband, në seksionin e Artit dhe anëtare e departamentit të Gjuhës së Institutit të Dukës së Madh dhe që nga viti 2000 e seksionit Luksemburg, një degë e Université Libre de Bruxelles. Jose Ensch ishte zëvendës-kryetar i Amis de la maison de Victor Hugo. Në vitin 1998, për përmbledhjen e saj poetike “Dans les kafaze du vent” (Botimet Phi, 1997) fitoi Prix Servais. Puna e saj është përkthyer në disa gjuhë

 

Në margjinat e ditës

Nga Jose Ensch

 

(Kjo poezi i dha Çmimin Servais në vitin 1998)

 

Në margjinat e ditës

këto këpucë breshëri

këto fjalë pa besnikëri

këto drita të gjata që shkojnë konike

farrëza në pasqyrë

ku trupat tromaksen para se të fundosen ...

 

Në kreshta dhe në skaje

këto lule si shtiza ngrihen nga era

dhe kthejnë veten në hije të projektuara

transparente nga brenda ...

 

Dhe dyert luftojnë në kripë

mikë entuziazmi në portretet e tij

kurba aksidentale ngrihet në ajër

lodhje ekstreme fondesh.

 

Këtu bari është gri në oborr

pemët me kokë poshtë në distancë

shtëpi amnezike.

 

Një stinë qelqi e qartë

sytë e fëmijëve

dhe e qeshura, këto tekste të lehta

i shoqëron me gjethe.

 

Përktheu: Dr Fatmir Terziu

Email: terziu@gmail.com

Comments (1 posted):

Minush Hoxha on 22/04/2016 19:41:05
avatar
Respekt te vecante i nderuar Fatmir Terziu per afrimin e vlerave te artit /jo vetem letrar/ nga pothuajse gjithe bota. Po zgjeroni horizontin e artit aqe te nevojshem per begatimin e njohurive qe, me vetiniciative do te ishte shume veshtire. Ndofta e pamundur. Merita eshte Juaj dhe ajo pranohet pa mendimin dysh. Shendete e pershendetje i nderuar.

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1