Newsletter
Email:
Poll: Fjala e Lire
Si ndiheni tek Fjala e Lire?
Home | ANTOLOGJI | Pyetja e nënës

Pyetja e nënës

Font size: Decrease font Enlarge font
image Christine Werner

Christine Werner ka lindur në vitin 1954 në Vjenë, Austri. Sot ajo është duke jetuar në Vjenë dhe në Steiermark. Me fjalë të saj, ajo është një autore, një artiste me veprim dhe një artiste për Net. Ajo është një dramaturge, dhe ajo shkruan kabare letrare, poezi, drama në radio, tregime dhe romane. Christine Werner është anëtare e disa shoqatave austriake e më gjerë. Ajo para disa kohësh mori disa subvencione për letërsinë nga qeveria austriake dhe paraqiti tekstet e saj për publikun në Austri dhe Gjermani. Ka fituar disa çmime: 1996 Kontestin Letrar Vjenë; 1997 Çmimin Luitpold Stern; 1997 Subvencione për letërsinë nga qeveria austriake; 1997 Çmimin GEDOK Award Wiesbaden etj.

 

Pyetja e nënës

Nga Christine Werner

 

 

Si mund ta mbyllë derën për këtë hapësirë?

Me sytë e mi mbushur me lotë, krahët e mi nuk e kanë forcën.

 

Si mund ta mbyllë derën për këtë hapësirë?

Kur unë ende dëgjoj gjurmët e saj, dhimbja e një nëne është e madhe.

 

Si mund ta mbyllë derën për këtë hapësirë?

Për aq kohë, sa një engjëll u ndal këtu, i mbushur me bukuri dhe hir.

 

Si mund ta mbyllë derën për këtë hapësirë?

Ku të gjitha shpresat dhe ëndrrat e mia për shumë vite janë mbajtur të sigurta.

 

Si mund të thahen këto lotë nga sytë e mi?

Kur shoh vajzën time, tani të rritur, të kthehet të valëzojë lamtumirën e saj.

 

Unë fik dritat për herë të fundit.

Të gjitha kujtimet e fëmijërisë së saj, mjeshtërisht afrohen në anën time.

 

muret bosh, ëndrrat e bukura të mëdha, është koha për të që të fluturojë.

 

Gishtat e mi fshijnë pjesë të shiritit të mbetur  dhe përkëdhelin

ndërsa pyes Perëndinë një herë më mirë,

 

Si mund ta mbyllë derën për këtë hapësirë?

 

Përktheu: Dr Fatmir Terziu

Email: terziu@gmail.com

Comments (1 posted):

Guri Naimit D.(Dh.Xhoga) on 23/03/2017 20:36:20
avatar
E ralle;Christine Werner-krijuese Vjeneze.

Faleminderit Dr Fatmir Terziu,sjelle kete krijuse te vecant;Christina Wernes,me nje mjeshteri,dale zemre;"Pyetia e nenes".

Toronto 23-03-2017 Guri Naimit D.

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1