Newsletter
Email:
Poll: Fjala e Lire
Si ndiheni tek Fjala e Lire?
Home | ACPE | AKTIVITETE KULTURORE NË DURRËS

AKTIVITETE KULTURORE NË DURRËS

Font size: Decrease font Enlarge font
image AKTIVITETE KULTURORE NË DURRËS

Reportazh kulturor

Bedri TAHIRI

AKTIVITETE KULTURORE NË DURRËS

Gjatë dy ditëve (12 e 13 maj 2017) isha në Durrës ku zhvilluam shumë aktivitete kulturore. Si përherë, konakun e kisha në familjen bujare e atdhetare të Skënder Kapitit.

NJË ENCIKLOPEDI E LLOJIT TË VET

Ditën e parë takova avokatin, krijuesin dhe  atdhetarin Ilir Malindi nga Skrapari historik, të cilin e njoh qysh moti.  Nga ai më parë kisha lexuar librin “Kosova është imja”, por kësaj radhe shkas ishte  një Projekt madhor me vlera historike kombëtare, një Enciklopedi e llojit të vetë, që siç thotë me të drejtë filozofi, studjuesi e opinionisti i shquar, Skënder Kapiti ajo është: “Enciklopedia e vërtetë panshqiptare që i paraprin edhe bashkimit të të gjitha trojeve shqiptare të ndara në dy shtetet shqiptare Shqipëri e Kosovë si dhe të shqiptarëve të Maqedonisë, Malit të Zi, Preshevës dhe të Ҫamërisë”.

Vepra unikale apo kryevepra e tij voluminoze “Unitet States of Albania” (Shtetet e Bashkuara të Shqipërisë), në të cilën punon e gjurmon që nga viti 2000, në vete ngërthen gjithë historinë dhe kulturën tonë që nga pellazgët e ilirët e deri tek aktualiteti i sotëm mbarë shqiptarë. Ajo do të dalë në 62 vëllime, me 26 mijë faqe shkrime e me 6500 fotografi që flasin vetë. Një punë kolosale që nuk e kanë bërë dot as institucionet përkatëse shtetërore. Por, mjerisht, mungon përkrahja materiale dhe deri sot janë realizuar vetëm dy vëllime, ky që e kemi përpara, i tridhjeti, dhe ai i dymbëdhjeti, të cilin ia ka dhuruar Bibliotekës kombëtare në Prishtinë.

Të lumtë z. Malindi dhe suksese në realizimin e këtij Projekti mbarë kombëtar!

PRANVERA POETIKE DURRËSAKE

Ditën e nesërme, më 13 maj 2017, në orën 11, në Pallatin e Kulturës  “Aleksandër  Moisiu”, nën kaltërsinë dehëse të qyetit bregdetar të Durrësit, për të tetën herë u zhvillua Festivali poetik “PRANVERA DURRËSAKE”. Një atmosferë e bukur me poetët nga të gjitha trojet shqiptare, nga Kosova, nga Mali i Zi, nga Maqedonia, nga Vlora, nga Tropoja, nga Shkodra, nga Pogradeci, nga Tirana, nga Kavaja, nga Saranda, nga Mati etj.

Në pjesën e parë të Programit u bë përurimi i libarave të poetes durrësake, që aktualisht jeton e vepron në Novara të Italisë, znj. Trandafile Molla...

Ndërkaq, në pjesën e dytë u lexuan poezitë konkurruese, të cilat i vlerësoi juria: Gjergj Vlashi, Ibrahim Berjashi dhe Petrit Rukaj.Unë pata poezinë kushtuar Lasgush Poradecit “SHTERG I QIEJVE”...

ME KRIJUESEN VILHELME VRANARI- HAXHIRAJ

Moment i veçantë për mua qe takimi dhe këmbimi i librave me krijuesen e njohur vlonjate, znj. Vilhelme Vranari- Haxhiraj, me të cilën jam në konatakt të përhershëm, por nuk e kisha takuar që nga Takimet e poeteshave në Vushtrri vite më parë...

Ajo ma dhuroi librin e saj të ri “PA KOMENT”, në të cilin është përfshirë edhe recensioni për librin tim “Atdhetarizmi jeton në përjetësi”, ku, që në fillim shkruan: “Me  rastin e 60 vjetorit të lindjes, i uroj zotit Bedri Tahiri, Jetë të gjatë lumturi në familje, suksese në rrugën e vështirë, por të ndritur të krijimtarisë dhe studimit! Me respekt të veçantë! Vilhelme, Fitim  dhe Familja Haxhiraj nga Vlora!      

...Libri i z. Bedri Tahiri “Atdhetarizmi jeton në përjetësi  ka një vlerë të madhe me kapitullin e veçantë me dokumente të faktuara, kërkesa apo vlerësime, drejtuar politikës dhe shtetit për vlerësimin e Hotel “Drenica” që u shndërrua në pike referimi i qëndresës së  palëkundur të familjes Drenica për çështjen kombëtare. Ai hotel u bë streha e gjithë vullnetarëve që shkonin për t’u bashkuar me UÇK për çlirimin dhe pavarësinë e Kosovës. Nga ai hotel zinin fill peticionet, kërkesat, deklaratat dhe thirrjet për të ndihmuar Kosovën...

Urime z. Bedri Tahiri për këtë vlerë të çmuar që na ke dhuruar!

Dhe, sërish valët kaltëroshe të Adriatikut rrahnin brigjet e Dyrrahut plak, që me gjithë zemër na uronte: Gëzuar e gjithmonë qofshi kështu të bashkaur Ju penat shqiptare!

Durrës, 12 e 13 maj 2017

Comments (0 posted):

Post your comment comment

Please enter the code you see in the image:

  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
5.00
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1